Skip links
ocw blog One Click Works

Başarı için Konumlandırma Stratejileri

ocw blog One Click WorksÜrününüz veya hizmetiniz tüketicilere veya diğer işletmelere yönelik olsun, onların zihinlerinde nasıl konumlandığınız başarının anahtarıdır. Tüketiciler markanızı düşündüğünde, bu imaj nedir?

Markanız nereye uyuyor? Ürün veya hizmetinizin güçlü ve zayıf yönleriyle birlikte fırsatlar ve tehditlere bakmak, başlamak için iyi bir yerdir.

İlk olarak, hedef pazarınız kim? Ürününüzü satın alma olasılığı yüksek olan potansiyel müşteriler kimlerdir ve bu grup kar elde etmek için yeterince büyük bir temel midir? Satış veya pazarlama ekibinizden gelen bilgilere ek olarak iyi bir pazar araştırmasının yardımcı olabileceği yer burasıdır.

Markanızı benzersiz kılan nedir? Rekabetten farklı/daha iyi mi? Müşteriye açık bir faydası var mı? Bir sorunu nasıl çözer veya bir hedefi nasıl gerçekleştirir? Fırsatlar ve rekabet açısından bugün ve gelecek neler sunuyor?

Nasıl rekabet edeceğinize karar verin: fiyat mı, kalite mi, kolaylık mı?

Başarı için konumlandırmanın birkaç yolu vardır.

Konumlandırma şunlara dayanabilir:

1. Ürün özellikleri

Örneğin, Apple (Macintosh) orijinal olarak bilgisayar arenasında tasarım ve önbelleğe sahipti. Whole Foods, konumlandırmasını sağlıklı ve organik olana dayandırır.

2. Fiyat

Daha mı ucuz yoksa en ucuzu mu? Jenerik markalar buna iyi bir örnektir.

3. Kalite veya lüks

Kalite veya prestij, fiyatın önüne geçebilir. BMW ve Mercedes bu kategoriye örnektir.

4. Ürün kullanımı veya uygulaması

Örnekler, bir tüketici ihtiyacını karşılayan, kolaylık sağlayan hazır yemekler veya pişirmeye hazır teslimatlardır.

5. Rekabet

Bu, onu pazarda benzersiz kılan farklılaşmadır.

 

Tüm bunları göz önünde bulundurun ve markanızın nerede olduğunu bulun. İyi konumlandırma=başarı. Markanızı doğru konumlandırmaya doğru yönlendirmek için bugün bizimle iletişime geçin.

Leave a comment

Nasıl yardımcı olabiliriz?