Skip links
medical tourism reklam ajansi 1 One Click Works

Sağlık Sektöründe Sosyal Medya Nasıl Kullanılır?

medical tourism reklam ajansi One Click WorksSosyal medya kullanımı hızla arttı ve sağlık sektöründe sosyal medya pazarlama girişimlerinizi ilerletmek için çok önemli. Bu son derece rekabetçi alanda, kalabalığın arasından sıyrılmak ve hastalara ve tüketicilere ulaşmak için güçlü bir sağlık sosyal medya pazarlama stratejisi uygulanmalıdır.

Doğal olarak gelişen teknoloji ile birlikte hastaların veya müşterilerin araştırma ve karar verme alışkanlıkları da büyük ölçüde değişti. İnsanlar artık semptomlarını google’da aratıyor, hastane veya klinik yorumlarına göre bir sağlık profesyoneli seçiyor ve tamamen internetteki bilgiler doğrultusunda karar veriyor.

Sağlık sektöründe sosyal medya sağlık sektörü için de önemli hale geldi. Hemen hemen her marka ve şirket artık çevrimiçi olmanın önemini biliyor. Aslında ABD sağlık kuruluşlarının %70’inin sosyal medyayı kullandığı tahmin ediliyor.

Sağlık hizmetleri için en iyi sosyal medya, hastanenizi topluluğunuzdaki en iyi seçenek veya küçük kliniğinizi gelişen bir işletmeye dönüştürebilir.

Tıbbi sosyal medya hizmetlerine ihtiyacınız varsa , ABD’deki en iyi sosyal medya pazarlama ajansları listelenir.

Sağlıkta Sosyal Medyanın Faydaları

Sosyal medyanın hayatımızın tam ortasında olduğunu ve sosyal medyanın benimsenmesinin mevcut dijital ekonomide sağlık için ticari ve pazarlama gerekliliği olduğunu inkar edemeyiz.

Ancak, ne tek bir sihirli değnek kullanarak tüm potansiyel müşterilerinize ulaşabileceğiniz bir yer, ne de bir işletmenin sadece sosyal medyayı kullanarak başarılı olabileceği bir yer.

Bununla birlikte, sosyal medya platformlarının doğru kombinasyonu – ve bunları nasıl kullandığınız – yetkili tüketicilere etkili ve verimli bir şekilde ulaşmak, etkileşimde bulunmak ve onları çekmek için çok önemli bir araç olarak ortaya çıkmıştır.

Hastaları ve tüketicileri meşgul etmek için birçok sağlık kuruluşu, farklı türlerde sosyal medya ağlarını etkin bir şekilde kullanmaya çalışıyor. Kuruluşlar, geleneksel reklamcılık yöntemlerini terk edebilir ve etkin pazarlama ve iletişim stratejileri aracılığıyla hastalarla etkileşim kurmak için interneti kullanabilir.

channable-in-page-campaign-social-commerce-2022
Temel olarak, sağlayıcıların sosyal medyada aktif olmaları, doğru sağlık bilgileri vermeleri, kullanıcılarla etkileşime girmeleri ve gerektiğinde sosyal medya pazarlama stratejilerini kullanmaları esastır.

Sağlık sektöründe sosyal medya kullanmanın faydalarından bazıları şunlardır:

  • Birçok Kişiye Ulaşma İmkanı
  • Hastaların Doğru Bilgilerle Bilgilendirilmesi
  • Güven Oluşturma
  • Uygulamanızın Değerini Paylaşmak

Birçok Kişiye Ulaşma İmkanı

Sosyal medya sayesinde insanlar deneyimlerini paylaşma fırsatı buluyor. Kazanılan olumlu veya olumsuz deneyimler, yorumlar veya paylaşılan gönderiler aracılığıyla insanlarla paylaşılır.

Araştırmalara göre, birçok kişi bir doktor veya klinik seçmeden önce kapsamlı bir araştırma yapıyor ve seçimlerini başkalarının deneyimlerine göre yapıyor.

Bu nedenle sosyal medya kullanımı çok sayıda kişiye ulaşma imkanı sağlar ve bilinen bir hastane, klinik veya doktor olmanıza yardımcı olur.

Hastaların Doğru Bilgilerle Bilgilendirilmesi

Sağlık ve sosyal medya, herhangi bir endüstride olduğu gibi birlikte iyi çalışır. Sosyal ağlar, sağlık ve bilgi için değerli bir kaynaktır, ancak üzerlerinde yanlış bilgi yaymaya başlamak nispeten kolaydır.

Tüketiciler büyük ölçüde çevrimiçi olarak edinebilecekleri sağlık bilgilerine güvenirler ve sağlık hizmetleri, hasta deneyimi, ruh sağlığı hakkında bilgi edinmek ve rahatsızlıkları için destek almak için interneti kullanırlar.

Doktorları, uzmanları ve hastaneleri seçmek ve bakım almanın en iyi yolları hakkında bilinçli kararlar vermek için hastalar genellikle tıbbi bilgiler için sosyal medyaya başvururlar.

Doktorlar, kendilerini talep edilen tıbbi bilgilerin güvenilir bir kaynağı olarak kabul ettirebilecek bir konumdadır. Bilgilerin filtrelenmeden paylaşılabildiği internet ortamında doğru bilgiye ulaşmak maalesef giderek zorlaşıyor.

Ek olarak, hastalar, aile üyeleri ve bakıcılar rehbersiz araştırma ve kendi kendine teşhis için interneti kullanma olasılığı yüksek olduğundan, klinisyenler yanlış bilgileri tarayabilir ve hastaları güvenilir kaynaklara yönlendirebilir.

Güven Oluşturma

Hasta ve müşterilerin önceden araştırıp fikir sahibi oldukları sağlık birimlerinden veya doktorlardan yardım almaları çok daha güvenilirdir.

Çünkü sosyal medya içeriklerinde veya yorumlarında diğer hastaların deneyimlerini gören potansiyel hastalar, bu birime veya doktora çok daha fazla güvenerek yaklaşırlar ki bu da birçok hastanın güvendiği ve güvendiği bir durumdur.

Özellikle plastik cerrahi ve diş hekimliği gibi alanlar sosyal medyada yer alarak belli bir kitleye ulaşmıştır.

İnsanlar, gelecekte belirli sağlık uzmanlarını seçme konusunda başkalarını cesaretlendirebilecek veya caydırabilecek referansları ve diğer yorumları yayınlamak için sosyal medyayı kullanacak.

Müşterilerinizin size olan inancı, sunduğunuz her başarılı hizmet ve sosyal medyadan alacağınız her olumlu geri dönüşle daha da büyüyecek ve onları ilk önce sizi seçmeye teşvik edecektir.

Uygulamanızın Değerini Paylaşmak

Bir sağlık profesyonelinin mesleği son derece kutsaldır. İnsanlar, pandemi sonucunda sağlık çalışanlarının değerini ve başarıları için gereken emek miktarını anlamaya başladılar.

Yararlı ve kaliteli işler yapan sağlık çalışanları, güven oluşturmak ve bu çalışmaların önemini yaymak için bunları potansiyel müşteriler ve hastalarla paylaşmalıdır.

Diyelim ki sosyal medyaya dahil olmanın bir yolunu arıyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Bu durumda, ABD’deki sağlık pazarlama ajansları, aradığınız sağlık pazarlama stratejisini oluşturmanıza ve çevrimiçi görünürlüğünüzü artırmanıza yardımcı olabilir.

Sağlık Kuruluşları İçin Sosyal Medya İpuçları
Genel olarak sağlık sektörü, sosyal medyayı hastalar, halk ve profesyonel meslektaşları için rahat bir şekilde nasıl kullanacağını yavaş yavaş anlamaya başlıyor. Her sektörde olduğu gibi sağlık sektörü için de güçlü bir sosyal medya pazarlama stratejisi şarttır.

Sağlık kuruluşları için sosyal medya ipuçlarından bazıları:

  • Çevrimiçi Varlığınız Var
  • Eğitim İçeriğini Paylaşın
  • Farklı Pazarlama Stratejileri Türlerini Kullanın
  • Yeni Tedaviler ve Etkinlikler için Farkındalık Oluşturun
  • Hastalarınızın Haklarını Koruduğunuzdan Emin Olun

1. Çevrimiçi Bir Varlığa Sahip Olun

Bu bariz bir şey ama çevrimiçi dünyada bulunmamak kabul edilemez. Artan sayıda tüketici, yeni bir doktor seçmelerine yardımcı olmak için çevrimiçi inceleme sitelerine yöneliyor. Bu, çevrimiçi itibarı kötü olan küçük ölçekli işletmelerin her yıl yüzlerce yeni hasta kaybediyor olabileceği anlamına geliyor.

2. Eğitim İçeriğini Paylaşın

Birçok potansiyel hasta tıbbi bakıma ihtiyaçları olduğunun farkında değildir. Belirtileri fark ettikten sonra Google’da aramaya karar verirler. Açıkça bir doktor aramıyorlar, sadece bilgi arıyorlar.

Web siteniz uzmanlaştığınız alanlarda faydalı bilgiler içeriyorsa, insanlar çözüm için size yönelecek ve yardıma veya tedaviye ihtiyaç duyduklarında ilk akıllarına gelen siz olacaksınız.

3. Farklı Pazarlama Stratejileri Türlerini Kullanın

Tüm çabalarınızı dijital pazarlamanın tek bir yönüne odaklamak çok kolay. Pek çok kuruluş, birine odaklanıp bir sonraki katmana geçebileceklerine inanır, ancak günümüzün rekabetçi iş ortamında çeşitlendirme tercih edilir.

Doğru ortağı bulmakta zorlanıyorsanız , Birleşik Krallık’taki en iyi sağlık hizmetleri pazarlama şirketlerinin listesi bir tane bulmanıza yardımcı olabilir. Yalnızca SEO, PPC veya sosyal medyaya odaklanmak yerine üçünü de kullanın. Yukarıda belirtilen stratejilerin hepsini kullanmak zorunda değilsiniz, ancak çeşitlendirerek işe yaramazsa trafiği artırabilirsiniz.

En iyi hareket tarzı, pazarlama stratejinize uygun satış noktalarıyla başlamaktır.

4. Yeni Tedaviler ve Olaylar İçin Farkındalık Arttırın

Herkes interneti doktor aramak ve tıbbi durumlar dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanır. Sağlık kuruluşları, rekabetçi kalabilmek için işlerini genişleten ve geliştiren dijital pazarlama taktiklerini kullanmalıdır.

Özellikle Covid-19’dan bu yana insanlar sağlık konularında daha fazla çevrimiçi araştırma yapmaya ve heyecanla yeni bilgiler aramaya başladılar.

Sosyal medya stratejinizde önemli bir rol oynayabilecek bir başka içerik fikri, kullanıcıları yeni tedaviler ve sağlıkla ilgili önemli gelişmeler ve farkındalık yaratmak için önemli gelişmeler hakkında bilgilendirmektir.

5. Hasta Haklarının Korunması

Sağlık hizmetleri için en iyi dijital pazarlama uygulamaları düşünüldüğünde bile hasta gizliliğinin önemi yeterince vurgulanamaz .

HIPAA olarak da bilinen Sağlık Sigortası Taşınabilirlik ve Sorumluluk Yasası, hassas bilgileri ifşa edebilecek veya diğer HIPAA kurallarını ihlal edebilecek hasta içeriğini paylaşırken çok dikkatli olmanızı gerektirir. Aslında, içeriklerini sosyal medya hesaplarınızda kullanmak için hastaların açık yazılı onayını gerektirir.

Toplama

Tıp alanında sosyal medya kullanımı oldukça tartışmalıdır. Ancak, içinde yaşadığımız teknolojik olarak gelişmiş dünyada “ilkel” pazarlama stratejileri yerine çağdaş dijital pazarlama tekniklerini kullanmak artık kaçınılmazdır.

Etkili ve kazançlı bir sosyal medya pazarlama planına sahip olmak çok önemlidir ve endüstri çok fazla çalışma gerektirir.

Ancak sosyal medyanın sağlık sektöründe kullanılması aynı zamanda doğru kaynaktan doğru bilginin insanlara ulaşmasını sağlayacak ve sağlık profesyonellerinin görünürlüğünü artırmanın yanı sıra kamuoyunun bilinçlenmesine de yardımcı olacaktır.

Leave a comment

Nasıl yardımcı olabiliriz?