Skip links
e ticaret One Click Works

Satışları Artırmak İçin Her E-Ticaret Mağazasının Dahil Etmesi Gereken Özellikler

e ticaret One Click WorksE-ticaretin büyümesi son yıllarda önemli olmuştur. Tüketiciler seyahat ve eğlence için yaptıkları harcamaları e-ticaret sitelerinden mal ve hizmet satın almaya yönlendirdiler.

2020’de pandeminin şafağında, ABD Ticaret Bakanlığı e-Ticarette yüzde 31,8’lik bir artış bildirdi.

Giderek daha fazla satın alma işleminin yalnızca çevrimiçi olarak gerçekleştirilmesiyle, birçok işletme sahibi kendi markaları için bir e-Ticaret web sitesi oluşturma fırsatını değerlendirdi.

Tüketicilerin markanızı koruması için bir e-Ticaret mağazası oluşturmak yeterli olsa da, gelir artışı ve hızlanma için göz önünde bulundurmanız gereken bazı e-Ticaret web sitesi özellikleri vardır.

 

E-Ticaret Web Sitesi Oluşturan İş Modelleri

İşletmenizin hangi kategoriye ait olduğunu bilmek, kapsayıcı e-Ticaret pazarlama stratejinizi oluşturmanıza yardımcı olacak ve odak alanınızı, fırsatları ve tehditleri belirlemenize olanak sağlayacaktır.

Tüketiciye iş

İşletmeden tüketiciye (B2C) şirketler, ürün veya hizmetlerini son kullanıcılara satan şirketlerdir. E-Ticaret web sitesi oluşturucularının birlikte çalıştığı en yaygın iş modelidir.

Çevrimiçi bir mağazadan satın aldığınız her şey – giysi, temizlik malzemeleri, yiyecek veya sinema bileti – bir B2C işlemidir.

İşten işe

İşletmeden işletmeye (B2B) modelde şirketler ürünlerini başka bir şirkete satar. Alıcı genellikle aracı olarak hareket eder ve ürünü veya hizmeti tüketiciye yeniden satar; bu durumda alıcı son kullanıcı değildir.

Bu model genellikle daha yüksek sipariş değerine ve daha fazla yinelenen işleme sahiptir.

Tüketiciden İşletmeye

Tüketiciden işletmeye (C2B), bireylerin daha büyük şirketlere ürün veya hizmet sattığı yerdir.

Bugün, serbest çalışanlar ve sosyal medya etkileyicileri gibi giderek daha fazla kişinin bu modele katıldığını görebiliriz. Bu kişiler genellikle işletmelerden daha rekabetçi fiyatlar sunar.

Tüketiciden Tüketiciye

Tüketiciden tüketiciye model (C2C), tüketicilerin mal ve hizmet ticareti yapmak için birbirleriyle bağlantı kurduğu yerdir.

Craigslist ve eBay gibi çevrimiçi platformlar bu modele öncülük etti. Ancak bu, çoğu tüketici için uygun olsa da kalite güvencesi gibi bazı dezavantajlar da sunar.

Şimdi, işletmenizin e-ticaret pazarlama stratejisini güçlendirmenin yollarını inceleyelim.

E-Ticaret Mağazanızı Nasıl Optimize Edersiniz?

Hemen bir e-Ticaret web tasarım hizmetleri sağlayıcısıyla çalışabilseniz de, şunları bilmek faydalı olacaktır: En iyi e-Ticaret sitelerini yapan nedir?

1. Kullanıcı Dostu E-Ticaret Web Sitesi Tasarımı

Tüketicilerin mağazanızı ziyaret etmesini sağlamak asla nihai hedef değildir — onlara genel olarak sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunmaktır. Aksi takdirde, alışveriş sepetlerini bırakıp yan taraftaki rakibinize veya bu durumda bir sonraki çevrimiçi mağazaya geçebilirler.

Tüketicilerin alışveriş sepetlerini terk etmelerini engellemek için vereceğiniz en önemli özellik şüphesiz kullanıcı dostu bir e-ticaret sitesi tasarımıdır.

e-Ticaret web sitesi tasarımcıları aşağıdakilere sahip olmayı önerir:

1. Basit ana sayfa . Tüketicilerinize en başından mağazanızın ne hakkında olduğunu bildirin.
2. Arama çubuğu . Tam olarak ne aradıklarını bilen tüketicilerin bir ürün mevcutsa arama yapmalarını sağlayın.
3. Ürün veya hizmet kategorileri . Müşterilerinizin ürünlerinize göz atmasına ve seçeneklerini görüntülemesine yardımcı olun.

Web sitenizin kullanıcı dostu olduğundan emin olmanın yanı sıra , içeriğinizi arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) görünür kılmak için en iyi e-Ticaret SEO stratejisini uygulamayı unutmayın.

2. Çoklu ve Esnek Ödeme Seçenekleri

Müşterilerin alışveriş sepetlerini terk etmelerinin bir başka nedeni de, ödeme yapma seçeneklerinin olmamasıdır.

Alışveriş sepetini sık sık terk ediyorsanız, mevcut ödeme seçeneklerinizi göz önünde bulundurmalısınız. Ardından farklı ödeme seçenekleri sunarak tüketicilerin satın alma sürecinin son ayağını tamamlamasını sağlayın.

Amazon’un kabul ettiği ödeme yöntemlerine bir göz atalım:

 Visa, MasterCard veya American Express ön ödemeli kredi veya hediye kartları
 Visa (Amazon Rewards Visa Signature Card dahil)
 Discover Network
 American Express
 MasterCard/EuroCard
 China UnionPay (yalnızca kredi kartı)
 Amazon Store Card
 Amazon Secured Card
 Diner’s Club (yalnızca ABD fatura adresleri)
 JCB
 NYCE
 STAR

Gördüğünüz gibi, oldukça ayrıntılı – bu nedenle birçok kişi Amazon’u en iyi e-ticaret sitelerinden biri olarak görüyor . Küçük bir işletmeniz varsa, çevrimiçi mağazanızla kolayca entegre edebileceğiniz Stripe ve Paypal gibi ödeme ağ geçidi sağlayıcıları vardır.

Bu sağlayıcılar, bir ödeme işlemini gerçekleştirmek için kartları, banka borçlarını, banka havalelerini, kuponları, e-cüzdanları ve “şimdi satın al, sonra öde” gibi diğer ödeme seçeneklerini kabul etmenizi sağlayacaktır.

e-Ticaret web sitesi oluşturucuları ipucu : Tüketicilerinizin bilgilerini güvenli bir şekilde ayarlamasına ve gelecekteki ödemeler için kaydetmesine olanak tanıyan bir özellik ekleyin.

3. Müşteri Hizmetleri

E-Ticaret YG’nizi veya yatırım getirinizi artırmada çok büyük bir faktör, müşterinize erişilebilir yardım sağlamaktır. Microsoft’a göre Amerikalı tüketicilerin yüzde 90’ı müşteri hizmetlerini satın alma kararı verirken önemli bir faktör olarak görüyor.

Bir sohbet eklentisini entegre etmek, çevrimiçi mağazanızın ziyaretçileriyle etkileşim kurmanıza ve sorularını gerçek zamanlı olarak yanıtlamanıza olanak tanır ve tüm bunları yaparken ekstra destek maliyetlerini azaltır.

En iyi canlı sohbet eklentilerinden bazıları şunlardır:

 Zendesk
 Olark
 HubSpot
 Tidio
 LiveChat

Ve işte bunları kullanmanın bazı faydaları:

 Otomatik çağrı sistemi
 Hazır yanıtlar
 Raporlama ve analitik
 7/24 müşteri desteği için yapay zeka chatbot
 Web, mobil ve sosyal medya mesajlaşma
 Çok kanallı destek

e-Ticaret web sitesi barındırma uzmanı ipucu : E-Ticaret web sitesi tasarım hizmetleri sağlayıcınıza, sohbet eklentisi entegrasyonu içerip içermediklerini sorun.

4. e-Ticaret Web Sitesi İncelemeleri ve Geri Bildirim

Günümüzde tüketiciler, satın almadan önce ürünü göremedikleri veya test edemedikleri için, çevrimiçi satın alma yaparken e-Ticaret web sitesi incelemelerine güveniyorlar. Örneğin, Amazon ve Facebook’un inceleme bölümlerine sık sık giriyoruz.

En iyi e-ticaret sitelerinde, müşterilerin orijinal ürün incelemeleri ekleyebilecekleri ve okuyabilecekleri bir bölüm vardır. Bu aynı zamanda ürününüzün kalitesini de gösterebileceğiniz yerdir.

Doğru e-Ticaret web sitesi oluşturucuları, müşterilerinizin birbirleriyle etkileşim kurabilecekleri başka bir bölüm, bir soru-cevap (S&C) bölümü de ekleyebilir. Bununla birlikte, müşterilerinizin cevaplayamayacağı sorular olduğunda tarttığınızdan emin olun.

e-Ticaret web sitesi incelemeleri uzman ipucu : İncelemeleri ve geri bildirimleri yanıtsız bırakmayın. Zaman ve personel sizin için sorunsa, web sitenizin bu bölümünü yönetmenize yardımcı olması için Rize Reviews gibi bir çevrimiçi itibar yönetimi şirketiyle çalışın.

5. Mobil Dostu eTicaret Web Sitesi Özellikleri

Tüketicilerin cihazları, özellikle cep telefonları, çoğu işlemin gerçekleştiği yeni “pazar yeridir”. Bu nedenle, e-Ticaret web sitesi tasarımınız mobil cihazlara duyarlı değilse yazık olur.

Statitsa’ya göre, 2021’de perakende e-ticaret satışlarının yüzde 72,9’u mobilden gerçekleşti.

Dolayısıyla, SEO için en iyi e-Ticaret platformuna ve güvenli e-Ticaret web sitesi barındırma hizmetine sahip olmanızın yanı sıra, web sitenizin mobil uyumlu olması da aynı derecede önemlidir.

e-Ticaret web sitesi tasarımcıları ipucu : E-Ticaret web sitesi tasarım hizmetleri sağlayıcınızdan mobil uyumlu bir şablon veya tema kullanmasını isteyin .

6. Sadakat Programı

Müşteri olarak iyi bir anlaşma veya ekstra özel muamele görmeyi kim istemez? Sadık müşterilerin özel fiyatlardan, fırsatlardan, tekliflerden ve ek özelliklerden yararlanabileceği üyelik sunarak kişiselleştirilmiş bir deneyim yaratın.

e-Ticaret web sitesi tasarımcıları, vitrininizdeki sadakat programı özelliğini stratejik olarak teşvik eder. Ayrıca, indirimlerinizi tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığı yoluyla da tanıtabilirsiniz .

Ardından, e-Ticaret pazarlama stratejinizde, e-Ticaret YG’nizi artırmak için bu sadık müşterilerin yeni ürün ve hizmetleri ilk öğrenen kişiler olup olmayacağına karar verebilirsiniz.

e-Ticaret pazarlama ipucu : Müşterilerinize haber bülteni aracılığıyla göndermek için kuponlar tasarlayabilirsiniz.

7. Eksiksiz Ürün Bilgileri

Ürün sayfalarınız basit ama ayrıntılı ürün açıklamaları içermelidir: malzeme, renk, ölçü, içerikler, menşe yeri vb.

Tüketicilerinizin sorabileceği olası soruları düşünmeye çalışın ve bu soruları bu bölümde yanıtlayın. Örneğin, tüketiciler genellikle garantiyi soruyor, bu yüzden onu da dikkate aldığınızdan emin olun.

Bunun da ötesinde, ürününüzün yüksek kaliteli fotoğraflarını ve videolarını ekleyin.

e-Ticaret SEO stratejisi uzmanı ipucu : Her ürün sayfasına bir “ilgili ürünler” veya “müşteri ayrıca görüntülendi” bölümü ekleyin. Ve SEO için en iyi e-Ticaret platformunu kullanmayı düşünün.

Artık dikkate alınması gereken hayati e-Ticaret web sitesi özelliklerini bildiğinize göre, e-Ticaret YG’nizi artırmak için bir sonraki adımı atmaya hazırsınız.

Yani, uygun bir e-Ticaret web tasarım şirketi bulmak.

Nasıl yardımcı olabiliriz?