Skip links
sms e posta One Click Works

SMS ve E-posta Pazarlaması: Hangisi Doğru?

sms e posta One Click WorksE-posta pazarlaması ve kısa mesaj hizmeti veya SMS pazarlaması, dijital çağda en etkili potansiyel müşteri yaratma stratejilerinden ikisidir. Soru şu ki, işiniz için hangi yaklaşım daha uygundur? Sonuçta, her şirket aynı değildir – biri için işe yarayan bir başkası için çalışmayabilir.

Hangi stratejinin şirket hedeflerinizi daha az zaman ve daha az parayla destekleyeceğini belirlemek için maliyet, tıklama oranı (TO), dönüşüm oranı, katılım düzeyi, açık oran ve yatırım getirisi (ROI) gibi faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bu blog yazısında, SMS pazarlaması ve e-posta pazarlaması tartışmasına ışık tutacağız . Her bir stratejiyi tanımlayacağız ve nasıl çalıştıklarını, artılarını ve eksilerini, ne zaman kullanacaklarını ve e-posta pazarlama şirketlerinden mi yoksa SMS pazarlama ajanslarından mı hizmet almanız gerektiğini size göstereceğiz.

E-Posta Pazarlama Nedir?

E-posta pazarlama, e-posta listenizdeki herkese e-posta gönderdiğiniz yerdir. Listenizdeki kişiler, onu seçen kişilerdir. Mevcut ve potansiyel müşterilerin yeni ürünleriniz, hizmetleriniz, indirimleriniz ve özel tekliflerinizden haberdar olmalarına yardımcı olmak için e-posta gönderirsiniz. Bunu, müşterilerinize promosyon bilgileri gönderme izniniz olduğu yerde onlarla iletişim kurmanın doğrudan bir yolu olarak düşünün.

E-Posta Pazarlamanın Artıları Ve Eksileri

Her gün yaklaşık 125 milyar e-posta gönderiliyor. E-posta pazarlaması, herhangi bir işletmenin önemli bir parçasıdır ve en iyi şekilde daha ayrıntılı bilgi sağlamak için kullanılır. Yatırım getirisi de birçok pazarlama kanalından çok daha iyidir ve oldukça çok yönlüdür. Aslında ürün güncellemeleri, abonelikler ve promosyonlar için bir e-posta kampanyası kullanabilirsiniz .

E-posta Pazarlama Uzmanları

İşte e-posta pazarlamasını kullanmak için nedenler:

Maliyet etkindir.

Acil veya zamana duyarlı olmayan mesajlar gönderiyorsanız ve bunları birçok kişiye gönderiyorsanız, e-posta pazarlaması açık bir kazanandır. Pazarlama yöneticileri genellikle bütçelerinin yüzde 20’sini e-posta pazarlamasına harcarlar, bu da marka bilinirliğini geniş ölçekte geliştirmenin harika bir yoludur.

E-postalar kişiselleştirilebilir.

E-postalar, markanızın kişiliğini yansıtacak şekilde hazırlanabilir. Herhangi bir saygın e-posta pazarlama ajansı uzmanı, bu özelliğin hedef kitlenizle bağlantı kurmanıza olanak tanıdığını ve e-posta pazarlama dönüşüm oranını artırmaya yardımcı olduğunu söyleyecektir .

Çok yönlü bir araçtır.

E-postaları, ayrıntılı ürün bilgileri sağlamak, kısa duyurular yapmak, hatırlatıcılar göndermek, yeni müşterilere hoş geldiniz, potansiyel müşterilerle temasa geçmek veya hedef kitlenize kişisel olarak merhaba demek için kullanabilirsiniz.

Kullanıcı alışkanlıklarına ve amacına hitap eder.

Kullanıcıların yaklaşık yüzde 44’ü e-postalarını günde en az bir kez kontrol etmeyi alışkanlık haline getiriyor. İnsanlar e-postaları açtığında, bunu genellikle güncellemeleri, ürün bilgilerini, müşteri hizmetlerini ve diğerlerini aramak gibi belirli bir amaçla yaparlar. Bu, e-posta pazarlamasının önemli olmasının başlıca nedenlerinden biridir.

İnsanları web sitenize yönlendirir.

E-postalar, web sitenize trafik çekmenin harika bir yoludur. Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi arayan site ziyaretçilerinin sayısını artırmak için hedefli e-posta pazarlama hizmetlerini kullanabilirsiniz. Hedeflenen trafiği kullanmak, e-posta pazarlama yatırım getirisini artırır.

E-posta Pazarlama Eksileri

E-posta pazarlamasının, kapsamlı pazarlama hedefiniz için önemli olmasının birçok nedeni vardır. Ama dezavantajları da var:

Doymuş bir pazar, izleyicinin dikkatini çekmeyi zorlaştırır.

Ortalama olarak, hepimiz her gün yaklaşık 121 e-posta alıyoruz. Bu e-postaları günlük olarak sıralamanız gerekiyorsa, her şeyi spam klasörüne atmak kolaydır. Ancak, açık oranınızı artırmak için başlıklar ve içerik oluşturmak için bir e-posta pazarlama uzmanı tutabilirsiniz.

E-postaların gelen kutularına girmesi engellenebilir.

E-posta sunucuları artık güçlü filtrelere sahip. E-postanız çok spam içeriyorsa, alıcınızın gelen kutusuna ulaşması engellenebilir. E-posta pazarlama şirketlerinden uzmanlar, hedef kitlenizin gelen kutusuna girme şansı daha yüksek olan e-postalar oluşturmanıza yardımcı olabilir.

İnsanlar e-postaları kolayca silebilir veya abonelikten çıkabilir.

Hatalı grafikler, kötü hazırlanmış başlıklar, okunamayan metinler ve engellenen resimler, insanların e-postalarınızı silmek veya listenizden çıkmak istemesine neden olabilir. Bir e-posta pazarlama uzmanıyla çalışmak, bu tuzaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

 

SMS Pazarlama Nedir?

SMS pazarlaması, kısa mesajları kullanarak marka iletişimini ifade eder. E-posta pazarlamasında olduğu gibi, hedef kitlenize promosyonlar, kampanyalar, güncellemeler, haberler ve daha fazlasını SMS yoluyla anlatmak için SMS kullanırsınız.

Hem SMS hem de e-posta pazarlaması, herhangi bir tanıtım bilgisi göndermeden önce hedef kitlenizin iznini ister. Tüketicileri istenmeyen SMS’lerden koruyan iki temel yasa vardır: CAN-SPAM Yasası ve Tüketici Koruma Yasası (TCPA). Tüm iyi SMS pazarlama örnekleri bu kuralları ve yönergeleri takip eder.

Hem SMS hem de e-posta pazarlaması sahip olunan kanallardır. Bu, e-postalarınızı veya metin mesajlarınızı kimin alacağı konusunda tam kontrole sahip olduğunuz anlamına gelir. Ayrıca, müşterilerinizin alacağı kullanıcı deneyimi türünü kontrol ettiğiniz anlamına gelir.

Aşağıdaki SMS pazarlama örneklerini gönderebilirsiniz:

1. Promosyon SMS’leri : Marka bilinirliğini artırmaya, ürün veya hizmetleri tanıtmaya ve satışları artırmaya yönelik SMS’lerdir.
2. İşlem SMS’leri : Teslimat güncellemeleri, ürün özellikleri ve sipariş bilgileri gibi müşterilerinizin ihtiyaç duyduğu bilgileri içeren metinlerdir.

Diğer SMS pazarlama örnekleri, potansiyel müşterilerinizle yalnızca senkronize olan metin mesajlarını içerebilir. Ama yine de, özellikle promosyon mesajları göndermiyorsunuz, sadece hedef pazarınızla iletişim halindesiniz.

 

SMS Pazarlamanın Artıları Ve Eksileri

SMS pazarlaması ve e-posta pazarlaması tartışmasında SMS, alıcının dikkatini hemen çekme avantajına sahiptir. Bir metin aldığınızda telefonunuz sizi uyarır ve tüm dikkatinizi o anda ve orada tutar. Bu nedenle SMS açılma oranı, e-posta pazarlama açılma oranından daha yüksektir.

Bu uyarının yarattığı bu aciliyet duygusu, SMS pazarlaması için hem profesyonel hem de olumsuzdur. Bir yandan, müşterilerinizden promosyonunuzla ilgili hemen harekete geçmelerini isteyebilir. Ancak diğer yandan bu mesajlar yanlış zamanda gönderildiğinde kullanıcıları kapatabilir, onları görmezden gelebilir veya silebilir.

SMS pazarlamasının belirli artılarını ve eksilerini gözden geçirelim.

SMS Pazarlama Uzmanları

İşte SMS pazarlamanın avantajları:

Müşterilerinizin internete ihtiyacı yok.

Bugün Amerikalıların yüzde 15’inin internet erişiminin çok az olduğunu veya hiç olmadığını belirtmek ilginçtir. Yani sadece kısa mesaj yoluyla ulaşabileceğiniz 52,5 milyon kişiye bakıyorsunuz. Bu nedenle, herhangi bir e-posta kampanyasının ulaşamayacağı büyük bir pazar.

Daha yüksek bir yanıt oranına sahiptir.

Metin mesajları ortalama üç dakika içinde okunur. Sosyal medya, e-posta ve hatta telefon görüşmeleriyle karşılaştırıldığında, bu yüzde 209’a varan bir yanıt oranıdır.

Yüksek katılım seviyelerine sahiptir.

E-postalar gibi SMS, diğer olası satış yaratma stratejilerinden daha yüksek katılım seviyelerine sahip bir pazarlama kanalıdır. Bunun da ötesinde, daha yüksek katılım seviyeleri, SMS açılma oranının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

SMS Pazarlama Eksileri

İşte SMS pazarlamanın dezavantajları:

Sınırlı içerik alanından muzdariptir.

Çalışmak için yalnızca 160 karakteriniz var. Ancak, güçlü mesajları bu şekilde iletmek çok fazla yaratıcılık gerektirir. SMS pazarlama ajanslarından uzmanları işe almak, insanları harekete geçmeye teşvik eden ilgi çekici metinler oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Daha pahalı.

Bir SMS kampanyası yürütmenin maliyeti, bir e-posta kampanyasından daha yüksektir. Ancak, süreci optimize etmek için deneyimli SMS pazarlama ajanslarıyla çalışarak maliyetleri azaltabilirsiniz.

Müşteri güvenini azaltabilir.

İstenmeyen metin mesajları veya zayıf yapıya sahip SMS göndermek, müşteri güvenini azaltır. Onların da vazgeçmelerine neden olabilir. Geceleri veya diğer uygun olmayan zamanlarda kısa mesaj gönderdiğinizde, müşterileri de rahatsız edebilir.

 

Çözüm: Çok Kanallı Pazarlama

Çok kanallı pazarlama, kârlılığınızı iyileştirmek için birkaç pazarlama kanalı kullanıyor. Ancak, işletmenizin benzersiz ihtiyaçları vardır ve daha iyi sonuçlar elde etmek için SMS ile e-posta pazarlaması arasındaki dengeyi bulmanız önemle tavsiye edilir. Her ikisini birlikte kullanan bir pazarlama stratejisi geliştirerek , hedef kitlenizin dikkatini çekme şansınız daha yüksektir.

SMS pazarlamasını ne zaman kullanmalısınız? Müşteri sorularını yanıtlamak, inceleme istemek, ürünlerinizden birini tanıtmak ve programlarınız için kayıt almak için kullanılmalıdır. Kullanımını izlemek, pazarlama bütçeniz dahilinde kalmanıza yardımcı olur.

İşletmeniz aşağıdaki sektörlerdeyse, SMS pazarlamasını kullanmaktan daha fazla yararlanacaksınız:

 Perakende
 Oteller ve restoranlar
 Finans
 Gayrimenkul
 Sağlık
 Seyahat ve turizm
 İşe alım ajansları
 Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar
 Sigorta acenteleri
 Salonlar
 Oyun
 Sağlık hizmetleri
 Otomotiv
 Okullar ve üniversiteler
 e-Ticaret

Öte yandan, e-posta pazarlaması, nispeten düşük maliyeti nedeniyle birden fazla ürünü tanıtmak için daha uygundur. Şirket güncellemeleri, haber bültenleri ve birden çok pazarlama e-postası için kullanabilirsiniz. İşletmeniz aşağıdaki sektörlerdeyse, e-posta pazarlama kampanyalarından en iyi şekilde yararlanacaksınız:

 Yazılım geliştirme
 Seyahat
 Devlet
 Sosyal ağlar
 Spor
 Restoranlar, yemekler, mekanlar
 Dini kuruluşlar
 Personel alımı/işe alım
 Gayrimenkul
 Halkla ilişkiler
 Profesyonel hizmetler
 Politika
 Fotoğraf/video
 Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar
 Müzik
 Tıp/sağlık
 Yayıncılık/medya
 İmalat

 

Deneyimli Bir E-Posta Pazarlama Ajansıyla Çalışmak

SMS ve e-posta pazarlaması arasındaki bu dengeyi bulmak, özellikle her iki kanaldan da çok fazla başarı görmediyseniz zor olacaktır. Bu nedenle deneyimli bir SMS ve e-posta pazarlama uzmanıyla çalışmak işinize fayda sağlayacaktır.

One Click Works Halkalı Reklam Ajansı, deneyime sahip bir SMS ve e-posta pazarlama ajansıdır. Uzmanlarımız, çeşitli sektörlerden her büyüklükteki işletmeyi güçlendirmek için hedefli e-posta pazarlama hizmetleri ve sektöre özel SMS pazarlaması sağlar.

SMS ve e-posta pazarlama dönüşüm oranınızı iyileştirmek mi istiyorsunuz? Ekibimiz, istediğiniz sonuca, bütçeye ve hedeflere dayalı olarak çok kanallı bir pazarlama stratejisi oluşturmanıza yardımcı olabilir. Ücretsiz danışmanlık için bugün bizi arayın.

Nasıl yardımcı olabiliriz?