Skip links
ocw sosyalmedya One Click Works

Sosyal Medya Hesapları Nasıl Canlanır?

sosyal medyaSosyal medya son zamanlarda, işletmelerin daha fazla insana ulaşması için güçlü bir araç haline geldi. Kepios’a göre dünya çapında yaklaşık 4,7 milyar sosyal medya kullanıcısı var, bu da dünya nüfusunun yarısından fazlasına denk geliyor. Markalar için, sayısız kar fırsatını kaçırmamak için bu devasa pazardan yararlanmak çok önemlidir.

Ancak sosyal medya, genişletilmiş erişimden çok daha fazlasını sunar. Ayrıca, işletmelerin potansiyel müşterilerle gerçek insan bağlantıları kurmasını sağlayarak, sosyal medya takipçilerini ve alıcılarını çeken etkili deneyimler sağlar.


Yaratılış: Toplumsal Bir Varlık Oluşturmak

İyi haber şu ki, işletmeniz için sosyal medya profilleri oluşturmak zahmetsiz. Sadece birkaç tıklama ile markanız üzerinde yavaş yavaş çalışabileceğiniz ve büyüyebileceğiniz bir varlığa sahip olabilir.

Her platformun özel bir sosyal medya kitlesi vardır. Bu nedenle, hedef pazarınıza dikkat etmeli ve potansiyel müşterilerinizin en aktif olduğu siteyi seçmelisiniz. Örneğin, hedef kitleniz genç yetişkinlerse, Instagram ve TikTok bir marka varlığı oluşturmak için en iyi sitelerdir.

Sosyal medya takipçilerinizi büyütmenin bazı zorlukları vardır. Ancak sosyal medya pazarlama uzmanlarının araştırması ve yardımı ile, seçtiğiniz platformlarda erişiminizi hızla genişletebilirsiniz.

Zorluk: Sosyal Medya Durgunluğu

Sosyal medyanın güzelliği, sınırsız büyüme sunmasıdır. Daha fazla takipçi kazandıkça, sosyal medya katılımını ve dönüşümlerini artırırsınız. Yayınladığınız her içerik parçası daha fazla kişi tarafından görülüyor ve bu da her eylemi bir öncekinden daha değerli kılıyor.

Ne yazık ki, sürekli değişen trendler ve karmaşık algoritmalar, takipçi sayınızın yerinde saymasına ve hatta düşmesine neden olabilir. Sonuç olarak, her zamanki sosyal medya paylaşımlarınızın ilgi çekmediğini ve sosyal medya kampanyalarınızın yatırımlarınızı geri getirmediğini fark edeceksiniz.

Peki, bu durumla karşılaştığınızda ne yapıyorsunuz?

Canlanma: Kitlenizi Geri Kazanmanın En İyi Dört Yolu

Sosyal medyada durgunluk kaçınılmazdır – çekirdek kitlesiyle bağlantı kurmayı amaçlayan sosyal medya profilleri çalıştıran herhangi bir markanın başına gelmesi kaçınılmazdır. Neyse ki, bu aksilikten geri dönmek için harekete geçebilirsiniz.

İşte sosyal medya takipçilerinizle yeniden etkileşim kurmanın en iyi dört yolu:

1. İçerik Yenileme

Aynı şeyleri tekrar tekrar yayınlamak, sosyal medya kitlenizin sunduğunuz içeriğe olan ilgisini kaybetmesine neden olabilir. Bunun yerine, tartışmayı ve tartışmayı teşvik eden unsurlar ekleyerek sosyal medya gönderilerinizle daha ileri gitmeyi deneyin. Bu, Instagram, Twitter ve Facebook etkileşimlerinizi geliştirecek ve etkileşimli ve şeffaf bir marka olma taahhüdünüzü gösterecektir.

Ek olarak, sosyal medya etkileşim gönderilerinizin uzunluğunu da değiştirmelisiniz. Hem kısa hem de uzun içerik etkilidir. Sosyal medya içerik stratejinize çeşitlilik katarak hedef kitlenizin ilgisini kolayca çekebilirsiniz.

2. Program Ayarı

Sosyal medya yönetimi çok iş gerektiriyor. Bu nedenle, sosyal medya katılım gönderilerini önceden planlamak, işletme profillerini yönetmede bir normdur. Ancak, programınız tahmin edilebilir hale geldiyse, takipçileriniz hızla sıkılabilir. Bu nedenle, hangi gönderilerin en çok Instagram, Twitter ve Facebook etkileşimini oluşturduğunu görmek için zamanlamanızla oynamalısınız.

Ayrıca, kaç kez yayınladığınızı hatırlamak iyi bir fikirdir. Hootsuite’e göre kullanıcılar, takip ettikleri markaların günde bir veya iki kez gönderi paylaştığını görmeyi tercih ediyor. Ancak farklı platformlardan izleyiciler, sosyal medya katılım gönderilerinin sıklığı konusunda farklı tercihlere sahiptir. Hootsuite tarafından bildirildiği üzere, bilmeniz gereken rakamlar burada.

• Facebook : Günde bir ila iki gönderi
• Instagram : Haftada üç ila yedi gönderi
• Twitter : Günde bir ila beş tweet
• TikTok : Günde en az bir video

Programlamak için doğru zamanı bulmak, çok fazla deneme yanılma gerektirdiğinden zor olabilir. Ancak bir sosyal medya uzmanı yardımıyla süreci kolaylaştırabilirsiniz. Sosyal medya pazarlama hizmeti sunan profesyoneller, Facebook, Twitter ve Instagram işletme profilleriniz için ideal bir program oluşturmanıza yardımcı olabilir. Sosyal medya uzmanlarının bu işi halletmesine izin vererek, bunun yerine işinizi büyütmeye odaklanabilirsiniz.

3. Etkileşime Öncelik Verin

Bir işi yürütmek çok fazla zaman ve enerji gerektirir. Bu nedenle, bir sosyal medya kampanyası oluşturmak, meşgul işletme sahiplerinin aklındaki son şeydir. Çoğu zaman, sosyal medya gönderileri önceden yapılır, önceden planlanır ve otomasyona bırakılır. Bu, markalar için daha kolay ve hızlı süreçler yaratırken, hedef pazarınızla bağlantı kurma konusunda hiçbir fayda sağlamaz.

Sosyal medya profillerine sahip olmanın amacı sosyal olmaktır – otomatik içerik oluşturmaya çok fazla güvenmek ve programlamak bu amacı bozar.

Tear, sosyal medya katılımının işletmeler için neden gerekli olduğunu aşağıdaki nedenleri sıraladı.

• Güven oluşturur : Sosyal medyada şeffaf olmak, müşterilerinizle güven oluşturmak için hayati önem taşır. Müşteriler, markaların mükemmel olmasını beklemiyor, ancak markaların yanlış bir şey yaptıklarını kabul etmelerini ve müşterilerin endişelerini gidermenin yollarını sunmalarını bekliyorlar.
• Ücretsiz pazar araştırması : Müşterilerinizle etkileşim kurmak, müşterilerinizin görmek istedikleri, markanızı veya ürününüzü nasıl geliştireceğiniz ve hatta müşterilerinizi neyin satın almaya ikna edeceği konusunda size doğrudan bir yol sunar.
• İlişkiler kurun: Müşterilerinize onları etkileşime teşvik eden değerli içerikler sunmak, onlarla bir ilişki kurmanın ilk adımıdır. Güçlü müşteri ilişkileri kurmak, markanızdan övgüyle söz edecek sadık müşteriler ve savunuculardan oluşan bir topluluk oluşturmanıza yardımcı olur.

Instagram, Twitter ve Facebook etkileşimleri, takipçilerinizle kalıcı bağlantılar kurmak için çok önemlidir. Bağlantılı kitleler, tekliflerinizi her fırsatta tanıtan marka elçileri haline gelir.

4. Görsel Olun

Görsel içerik, diğer tüm medya biçimlerinden daha fazla etkileşim oluşturduğu için sosyal medya kampanyalarınız için harikalar yaratabilir. Bu, 3M Corporation’da yapılan araştırmaya göre beynin metinden 60.000 kat daha hızlı olan görsel bilgileri nasıl işlediğiyle ilgili.

Ancak görselleri sosyal medya için içerik stratejinize etkili bir şekilde nasıl entegre edebilirsiniz? Aşağıdaki işaretçileri göz önünde bulundurun:

• Markanızla tutarlı olun : Sosyal medya kampanyanız için görsel içeriğiniz markanıza sadık kalmalıdır. Yalnızca markanızın renklerini ve görsellerini kullanın, böylece kitleniz sizi haber akışlarındaki veya sizin için sayfalarındaki (FYP’ler) birçok gönderi arasından hemen tanıyabilir.
• GIF’lerden yararlanın : GIF’ler, özellikle esprili bir şekilde kullanıldıklarında hızla dikkat çeker. Yalnızca birkaç saniye sürerler ve bu da onları Twitter gibi hızlı tempolu sosyal kanallarda mükemmel medya biçimleri haline getirir. Ancak, uygun şekilde kullanıldıklarında Facebook katılımlarını da artırabilirler.
• videolar oluşturun: HubSpot’a göre yüzde 83 daha fazla olası satış oluşturduğundan, sosyal medya için içerik stratejinize videolar eklemek bir zorunluluktur. HubSpot’un 2021 sosyal medya trendleri raporuna göre Reels ve TikToks gibi kısa biçimli videolar, etkileşimi artırmada ve daha fazla potansiyel müşteri çekmede inanılmaz derecede etkili.

Mevcut stratejilerinize bağlı olarak Facebook, Twitter ve Instagram işletme profillerinizi hayata döndürmek için birçok değişiklik yapmanız gerekebilir. Bu zorluğun üstesinden gelmek bazıları için çok zor ama çekirdek kitlenizin ilgisini geri kazanmak için gerekli bir adım.

Nasıl yardımcı olabiliriz?