Skip links
saglik egitimi nasil yapilir One Click Works

Sağlık Eğitimi Nasıl Yapılır

Sağlık eğitimi insanlara çok şey kazandırır. Bu eğitim farklı yaş gruplarına veriliyor olabilir.

Şöyle ki, sağlık eğitimini alan kişiler eğitim aldıkları konuya ilişkin bir adım yol almış olurlar. Sağlık eğitimi, kişiyi bulunduğu düzeyden bir üst seviyeye çıkartıp farklı bakış açısı kazandırır. Örneğin diyabetli bir hasta hastalığına ilişkin almış olduğu eğitim sonrasında tırnaklarını dikkatlice düz bir şekilde kesmesi gerektiğini bilir.

Sağlıkta Eğitim Materyalleri

Sağlık eğitimlerinde kullanılan materyaller özenle seçilmelidir. Bu materyaller eğitim alan kişinin öğrenme durumu üzerinde etkin olmalıdır. Eğitim alan kişilerin öğrenme şekillerine göre materyaller değişik türden hazırlanabilir olmalıdır. Sağlık temel konulu bir eğitimde uygun materyal hazırlandığında öğrenmeye giden yolda ilk adım atılmış olur.

Materyal üzerinde sağlığa ilişkin herhangi bir aktivite adım adım anlatılmış ve resmedilmiş olmalıdır. Anlatılan aktiviteye ilişkin resimler broşür şeklinde düzenlenebilir. Eğitim sürecinde anlatılan aktiviteyi kişinin yaparak göstermesi istenebilir.

 Sağlık Eğitiminde Önemli Noktalar

Verilen sağlık eğitiminde anlaşılamayan karmaşık kelimeler yer almamalıdır. Tüm gör-işit araçlarından yararlanılmalıdır. Sağlığa ilişkin anlatılacak bilgi içeriği çok detaylı olmamalıdır, verilmesi gereken bilgi kadar verilmelidir. Sağlık eğitimi bireyin sakin ve anlaşılır olduğu zamanında verilmelidir. Verilen eğitim bireyin sağlıktaki mevcut alışkanlığını veya mevcut sağlık bilgisini düzenleyebilir şekilde olmalıdır.

Sağlık Eğitimi İçeriği ve Sağlıkta Başarı

Sağlık eğitimi, sağlıkta ihtiyaç duyulan konular üzerinde odaklanılarak oluşturulmalıdır. Eğitim içeriğinde konu alt başlıklarıyla net bir şekilde ifade edilmelidir. Eğitim içeriğinde gerekli yerlerde belirli maddelerin altı çizilerek vurgu yapılmalıdır.

Vurgu yapılan yerlere ilişkin eğitimi alan bireyden bu maddelerin ayrı ayrı ifade edilmesi veya gösterilmesi istenilmelidir. Sağlık eğitimini alan birey aldığı eğitime ilişkin doğru konuşabiliyor veya doğru uygulayabiliyor ise bu eğitim amacına ulaşmıştır. İşte o zaman sağlıkta başarı kaçınılmazdır.

Sağlık eğitimi belirli aralarla tekrar edildiğinde verilmesi istenen içerik tamamlanmış olur. Burada önemli olan içeriğin düzenlenmesidir. Eğitim içeriği modüller şeklinde düzenlenir ve belirlenen tarihlerde ilgili modüllerin bireye öğretimi sağlanır.

Sağlıkta başarı bireyde davranış değişikliği ile başlar. Bireyde davranış değişikliği yapan ise sağlık eğitimidir. Sağlık eğitimi ile birey bambaşka bir hal alır. Doğru düşünür, doğru uygular, doğru yaklaşır ve doğru davranır. Sonuç şudur; sağlık eğitimi ile karşımıza çıkan sağlıklı bireydir.

 

Güvenebileceğiniz bir tam hizmet pazarlama ajansıyla ortak olmak istiyorsanız, sağlık turizmi reklam ajansı One Click Works özel olarak uyarlanmış çözümlerimiz, gereksinimlerinizi kolaylaştıracak ve pazarlama departmanınız olarak destek olmanıza ve hatta “adım atmanıza” yardımcı olacaktır. Aralarından seçim yapabileceğiniz birden fazla tutucu modeli sunuyoruz ve işletmenizin ihtiyaç duyduğu destek kolu olacağız. Seçenekleri keşfetmek için bugün ekibimizle iletişime geçin.

Nasıl yardımcı olabiliriz?