Skip links
sosyalmedya 2 One Click Works

Medikal Turizm ‘de Youtube Shorts

sosyalmedya 2 One Click WorksYouTube Shorts nedir? YouTube Shorts, platformun Instagram Reels ve TikTok gibi diğer önde gelen video platformlarıyla eşleşme teklifidir. Kısa biçimli video içeriği oluşturmanın ve sosyal medya pazarlama çabalarınızı genişletmenin yeni bir yolu.

Bu blog gönderisinde, size bu yeni stratejinin neyle ilgili olduğunu ve video pazarlama sonuçlarınızı artırmak için nasıl kullanacağınızı göstereceğiz.

 YouTube kısa filmleri nelerdir?
 YouTube Kısa Filmleri nasıl yapılır
 YouTube’a nasıl kısa videolar yüklenir
 Bu videolardan nasıl para kazanılır
 Neden bir video pazarlama şirketi ile çalışılır?

 

YouTube Shorts Nedir?

TikTok şu anda kısa form videonun kralıdır. Ancak pek çok insanın bilmediği şey, YouTube’un aslında kısa biçimli video formatında başladığıdır. Video platformu devinde görünen ilk video sadece 18 saniye uzunluğunda.

Peki, YouTube Shorts ne işe yarar? YouTube Shorts ile 60 saniye uzunluğunda (en fazla) kısa biçimli dikey videolar oluşturabilirsiniz. Hafiftir, videoları çok daha kolay hale getirir. Ayrıca, daha önce ulaşamadığınız kullanıcılara bağlanmanıza da olanak tanır. Hepsinden iyisi, YouTube Shorts en boy oranı, çoğu kişinin – hedef kitlenizin – bulunduğu mobil cihazlar için hazırlanmıştır.

 

YouTube Kısaları Nasıl Yapılır

YouTube Shorts için video oluşturma işlemi doğrudan telefonunuzdan yapılabilir. Video pazarlama uzmanı olsun ya da olmasın, artık çekici, etkili videolar oluşturmanın basitleştirilmiş bir yoluna sahipsiniz.

YouTube Shorts ayrıca, yeni başlayanlar için kullanımı kolay, ancak deneyimli içerik oluşturuculara fayda sağlayacak kadar güçlü olan kendi video oluşturma araçlarıyla birlikte gelir. Bu araçlar video çekmek ve düzenlemek için kullanılabilir.

YouTube ayrıca diğer üçüncü taraf araçları kullanarak video kaydetmenize ve daha sonra platforma yüklemenize olanak tanır. Bu, herhangi bir cihazı kullanarak videolarınızı kaydedebileceğiniz ve ardından YouTube uygulaması aracılığıyla yükleyebileceğiniz anlamına gelir.

YouTube Shorts’tan bekleyebileceğiniz özelliklerden bazıları şunlardır:

 Normal videolardan ayrı izleme deneyimi
 Video oluşturucuların birden çok klibi dizilemelerine olanak tanıyan çok segmentli kamera
 Video hızı oynatma kontrolleri
 Müzik kaydetme seçeneği
 Eller serbest video kaydetmenize olanak tanıyan zamanlayıcılar
 Uygun videolardan örnek sesler çekmenize olanak tanır YouTube videoları ve Kısa Filmler
 Zaman çizelgesine ekleyebileceğiniz metin özelliği (ne zaman ve nerede görüneceğini siz kontrol edersiniz)

YouTube Shorts’un beta sürümü, Eylül 2020’de Hindistan’da piyasaya sürüldü. Ardından, takip eden yılın Mart ayında ABD’de kullanıma sunuldu. O zamandan beri, Birleşik Krallık’ta ve dünya çapında 26 ülkede kullanıma sunuldu. Temmuz 2021 itibarıyla YouTube Shorts, dünya genelinde 100’den fazla ülkede erişilebilir durumda.

 

YouTube Shorts’u Neden Şimdi Kullanmaya Başlamalısınız?

Kitlenizin izleyeceği içerikler oluşturmak için değilse YouTube Shorts ve özellikleri nelerdir? YouTube’da en iyi kısa filmleri yapmak, sattığınız her şeyi tanıtmak ve reklamını yapmak için heyecan verici yeni bir yöntemdir.

Ancak kendi başına pazarlamadan daha fazlası var.

Bazı içerik oluşturucular, ana akım haline gelmeden önce erken atlayıp para kazanmaları gerekip gerekmediğini soruyorlar mı? Kısa cevap evet (punto amaçlı). YouTube’daki birçok içerik oluşturucu ve pazarlamacı bunu zaten yapıyor.

İşte şimdi başlamanız için en büyük nedenlerden bazıları:

 YouTube’un iki milyar kullanıcısına ulaşacaksınız.
 YouTube size ayda maksimum 10.000$ ödeyecek; şirket, 2022’ye kadar ödemeler için kullanılacak olan 100 milyon dolarlık bir YouTube Shorts Fonu oluşturdu.
 YouTube’un kısa biçimli video içeriğinin görünümü, günlük 6,5 milyar görüntüleme ile oldukça iyi.

Bazıları, normal videoların Shorts’tan olumsuz etkilenip etkilenmeyeceğini sordu ve YouTube yöneticileri bunun olmayacağını açıkladı. Kısa filmler farklı bir kitleye hitap edecek ve algoritma, normal uzun biçimli video içeriğini tercih eden abonelere bildirim göndermeyecek.

YouTube’da Kısa Filmler Nasıl Yüklenir

YouTube, içerik oluşturucular için basit bir süreç sağladı ve YouTube’da en iyi kısa filmleri yapmak için video pazarlama uzmanı olmanıza gerek yok. Ancak ilerlemeden önce, bilmeniz gereken bazı gereksinimler şunlardır:

 Videonuz yalnızca 60 saniye uzunluğunda olabilir.
 Sürekli bir video oluşturabilir veya bunları 15 saniyelik birkaç bölüme ayırabilirsiniz (minimum YouTube Shorts boyutu).
 Dikey yönlendirmeyi kullanın.
 YouTube’un ses kitaplığını kullanabilirsiniz.
 Diğer şortlardan da ses kullanabilirsiniz.

Bu kurallar, bireysel içerik oluşturucular ve bunu sosyal medya marka yönetimi için kullanan herhangi bir video pazarlama şirketi için geçerlidir . Tüm bunlarda yeniyseniz, hızlı bir şekilde başlamanıza yardımcı olması için bir YouTube pazarlama ajansına danışın. İlerlemenizi hızlı bir şekilde takip etmek için bir video pazarlama uzmanının tavsiyesi gibisi yoktur.

Tüm gereksinimlere hakimseniz, ekranın alt ortasındaki oluştur düğmesine dokunarak YouTube uygulamasına video yüklemeye başlayabilirsiniz. Aynı düğmeyi tarayıcınızın YouTube ana sayfasının sağ üst köşesinde bulabilirsiniz. Oradan, daha önce kaydettiğiniz şortları yükleyebilir veya hemen kaydedebilirsiniz.

 

Bir YouTube Pazarlama Ajansının Hizmetlerinden Yararlanma

Güvenebileceğiniz bir tam hizmet pazarlama ajansıyla ortak olmak istiyorsanız, halkalı reklam ajansı One Click Works özel olarak uyarlanmış çözümlerimiz, gereksinimlerinizi kolaylaştıracak ve pazarlama departmanınız olarak destek olmanıza ve hatta “adım atmanıza” yardımcı olacaktır. Aralarından seçim yapabileceğiniz birden fazla tutucu modeli sunuyoruz ve işletmenizin ihtiyaç duyduğu destek kolu olacağız. Seçenekleri keşfetmek için bugün ekibimizle iletişime geçin.

Nasıl yardımcı olabiliriz?